Aircraft N10K Data
3
aircraft records found
N10K
1990 Beech B300, c/n FL-4
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Search all Beech B300 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | FL-4 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N10K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0033C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-17 |
| Air Worthiness Test | 1990-03-30 |
| Last Action Taken | 2008-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Oklahoma Department Of Public Safety |
| Address |
Hangar #25 Wiley Post Airport Bethany, OK 73008 United States |
| Region | Southwestern |
N10K
1980 Beech F90, c/n LA-55
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F90 Search all Beech F90 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | LA-55 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N311GC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N10K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1980-07-23 |
Owner
| Owner | Oklahoma Department of Public Safety |
| Address |
Oklahoma City, Oklahoma United States |
N10K
1947 Bell 47D-1, c/n 47B3-41
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47D-1 Search all Bell 47D-1 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 47B3-41 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N10K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0033C |
| Certification Issued | 1975-12-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-09-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ORLANDO HELICOPTER AIRWAYS INC |
| Address |
Orlando, FL 32802 |
| Region | Southern |