Aircraft N1114K Data
2
aircraft records found
N1114K
1997 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1559
Latest photos of N1114K
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | BB-1559 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-42 |
Aircraft
| Registration Number | N1114K |
| Mode S (ICAO24) Code | A032D8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-05-23 |
| Air Worthiness Test | 1997-03-12 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Modesto, CA 95354 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1114K
1993 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0351
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 208B0351 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1114K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1993-07-00 |
| Registration Cancel Date | 1993-08-00 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
, United States |