Aircraft N111SF Data
4
aircraft records found
N111SF
1991 Beech B300, c/n FL-45
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Search all Beech B300 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | FL-45 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N111SF |
| Mode S (ICAO24) Code | A03180 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-25 |
| Air Worthiness Test | 1994-12-08 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Furrow Services Llc |
| Address |
Knoxville, TN 37930 United States |
| Region | Central |
N111SF
1985 Gates Learjet 35A, c/n 35A-608
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 35A-608 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N111SF |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1986-01-29 |
Owner
| Owner | Michigan Sugar Company |
| Address |
Saginaw, Michigan United States |
N111SF
1977 Beech 200 Super King Air, c/n BB-324
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-324 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N111SF |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N111SF
1975 Gates Learjet 25B, c/n 189
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 25B Search all Gates Learjet 25B |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 189 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CJ610-SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N111SF |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Savannah Foods & Industries Incorporated |
| Address |
Savannah, Georgia United States |