Aircraft N1134W Data
2
aircraft records found
N1134W
1997 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3067
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | E-3067 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1134W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03A51 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-11 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-21 |
| Last Action Taken | 2008-01-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | San Francisco Seaplane Tours Llc |
| Address |
Healdsburg, CA 95448 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1134W
Bell 47J-2A, c/n 3130
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47J-2A Search all Bell 47J-2A |
| Construction Number (C/N) | 3130 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1134W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03A51 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-09-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |