Aircraft N1138V Data
3
aircraft records found
N1138V
1961 Max Holste MH-1521 Broussard, c/n 287
Latest photos of N1138V
Airframe Info
| Manufacturer | Max Holste |
| Model | MH-1521 Broussard Search all Max Holste MH-1521 Broussard |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 287 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1138V |
| Mode S (ICAO24) Code | A03ADC |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-05-02 |
| Air Worthiness Test | 2002-09-03 |
| Last Action Taken | 2008-05-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mims, FL 32754 United States |
| Region | Southern |
N1138V
Piper L-4B, c/n 9357
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-4B Search all Piper L-4B |
| Construction Number (C/N) | 9357 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1138V |
| Mode S (ICAO24) Code | A03ADC |
| Certification Issued | 1978-10-23 |
| Last Action Taken | 1988-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
No Hampton, NH 03862 United States |
N1138V
Piper L-4B Grasshopper (O-59A / J3C-65), c/n 9357
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-4B Grasshopper (O-59A / J3C-65) Search all Piper L-4B Grasshopper (O-59A / J3C-65) |
| Construction Number (C/N) | 9357 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1138V |
| Mode S (ICAO24) Code | A03ADC |
| Certification Issued | 1978-10-23 |
| Last Action Taken | 1988-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
No Hampton, NH 03862 |