Aircraft N113K Data
4
aircraft records found
N113K
1975 Cessna 310R, c/n 310R0107
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R Search all Cessna 310R |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 310R0107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N113K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03839 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-09-28 |
| Air Worthiness Test | 1975-01-28 |
| Last Action Taken | 2009-09-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Holland, OH 43528 United States |
| Region | Great Lakes |
N113K
1955 Temco D-16A, c/n TTN-57 (NAV-4-519)
Airframe Info
| Manufacturer | Temco |
| Model | D-16A Search all Temco D-16A |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | TTN-57 (NAV-4-519) |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N113K |
| Current Status | De-registered / wrecked nr. KM |
| Registration Cancel Date | 1976-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N113K
1947 North American Navion (NA-145), c/n NAV-4-519
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion (NA-145) Search all North American Navion (NA-145) |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-519 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N113K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03839 |
| Certification Issued | 1955-05-27 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEMCO AIRCRAFT CORP |
| Address |
Dallas, TX 75201 |
| Region | Southwestern |
N113K
Mono-aircraft Monosport 2, c/n 2006
Airframe Info
| Manufacturer | Mono-aircraft |
| Model | Monosport 2 Search all Mono-aircraft Monosport 2 |
| Construction Number (C/N) | 2006 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N113K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03839 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1941-11-01 |
Owner
| Owner | ,CHURCH DWIGHT |
| Address |
, ,new York, ,N ,10001 |