Aircraft N1155W Data
2
aircraft records found
N1155W
2006 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S10323
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10323 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1155W |
| Mode S (ICAO24) Code | A041E2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-10-13 |
| Air Worthiness Test | 2006-10-10 |
| Last Action Taken | 2006-10-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC FERRY SERVICES INC |
| Address |
Waterloo, IA 507018905 United States |
N1155W
1964 Bell 47J-2A, c/n 3126
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47J-2A Search all Bell 47J-2A |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 3126 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1155W |
| Mode S (ICAO24) Code | A041E2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1981-11-16 |
| Air Worthiness Test | 1964-10-05 |
| Last Action Taken | 1987-12-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-09-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Leonard, OK 74043 United States |
User Comments
Admin, 2006-11-07 05:00:00
Cancel Date: 09/03/2003
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
Admin, 2006-11-07 05:00:00
History: 0000 </td><td><b>certificate Issue Date</b> </td><td><b>Status</b>, Serial Number (c/n) 172S10323