Aircraft N1159K Data
2
aircraft records found
N1159K
2006 Cessna 172S, c/n 172S10357
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10357 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1159K |
| Mode S (ICAO24) Code | A04263 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-09-18 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-28 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cavu Aero Llc |
| Address |
Marietta, GA 30064 United States |
| Region | Southern |
N1159K
1970 Grumman G-1159, c/n 101
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Search all Grumman G-1159 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1159K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Chicago, Illinois United States |