Aircraft N1161V Data
2
aircraft records found
N1161V
1936 Lockheed 12A Electra Junior, c/n 1203
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 12A Electra Junior Search all Lockheed 12A Electra Junior |
| Year built | 1936 |
| Construction Number (C/N) | 1203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1161V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1161V
Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG, c/n 41749
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC41-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG |
| Construction Number (C/N) | 41749 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1161V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0450C |
| Certification Issued | 2009-03-30 |
| Last Action Taken | 2009-03-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Columbia Leasing Llc |
| Address |
Scottsdale, AZ 85259 United States |
| Region | Western-Pacific |