Aircraft N1164A Data
2
aircraft records found
N1164A
1969 Grumman G-1159B, c/n 42
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159B Search all Grumman G-1159B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 42 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1164A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Capital Aircraft Inc |
| Address |
, United States |
N1164A
Mooney M20K, c/n 250676
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 250676 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1164A |
| Mode S (ICAO24) Code | A04562 |
| Certification Issued | 1982-07-09 |
| Last Action Taken | 1988-12-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-13 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Issaquah, WA 98027 |
User Comments
Bill Gibbs, 2009-10-23 04:00:00
I operated this aircraft back in 1988 and just wondered if it was still flying.