Aircraft N1175K Data
2
aircraft records found
N1175K
2007 Cessna T182T, c/n T18208690
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208690 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N1175K |
| Mode S (ICAO24) Code | A04945 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-27 |
| Last Action Taken | 2011-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jh Aircraft Management Inc |
| Address |
Anchorage, AK 99501 United States |
| Region | Alaskan |
N1175K
1952 Boeing C-97G (367-76-66) Stratofreighter, c/n 16749
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | C-97G (367-76-66) Stratofreighter Search all Boeing C-97G (367-76-66) Stratofreighter |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 16749 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 93 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-4360 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1175K |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-00-00 |
Owner
| Owner | Kola Inc |
| Address |
Tucson, AZ United States |