Aircraft N117W Data
2
aircraft records found
N117W
2007 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0350
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0350 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A-24 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N117W |
| Mode S (ICAO24) Code | A04828 |
| Certification Issued | 2007-07-25 |
| Last Action Taken | 2007-07-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wallace Enterprises Inc |
| Address |
Smyrna, GA 30082 United States |
| Region | Southern |
N117W
Boeing B-17G Flying Fortress, c/n 8715
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | B-17G Flying Fortress Search all Boeing B-17G Flying Fortress |
| Construction Number (C/N) | 8715 |
| Number of Seats | 36 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
44-85806
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N117W |
| Mode S (ICAO24) Code | A04828 |
| Certification Issued | 1957-04-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-01-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BIEGERT BROS INC |
| Address |
Phoenix, AZ 85020 |
| Region | Western-Pacific |