Aircraft N118K Data
4
aircraft records found
N118K
1992 British Aerospace BAe.125-800A, c/n 258218
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-800A Search all British Aerospace BAe.125-800A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 258218 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N57PM
Re-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N118K |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N118K
1984 Cessna 501 Citation I/SP, c/n 501-0686
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 501 Citation I/SP Search all Cessna 501 Citation I/SP |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 501-0686 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
N750PP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N118K |
| Mode S (ICAO24) Code | A04ACC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1984-12-30 |
| Last Action Taken | 2011-10-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kaiserair Inc |
| Address |
Oakland, CA 94614 United States |
| Region | Western-Pacific |
N118K
1976 Gates Learjet 35A, c/n 067
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 067 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N135FA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N118K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Kaiser Industries Corporation |
| Address |
Oakland, California United States |
N118K
1967 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5107
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 5107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N118K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |