Aircraft N1207A Data
2
aircraft records found
N1207A
2000 Airbus A321-231, c/n 1207
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A321-231 Search all Airbus A321-231 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1207 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 214 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | International Aero Engine V2533-A5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1207A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2021-07-19 |
Owner
| Owner | Vallair |
| Address |
, Luxembourg |
N1207A
1996 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0574
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 208B0574 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1207A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05700 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1997-01-02 |
Owner
| Owner | Tropical Aviations Distributors Inc |
| Address |
Miami, FL 331722 United States |