Aircraft N120MB Data
4
aircraft records found
N120MB
2006 Pilatus PC-12/47, c/n 751
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-12/47 Search all Pilatus PC-12/47 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 751 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N120MB |
| Mode S (ICAO24) Code | A054C7 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-02-19 |
Owner
| Owner | Bank of Utah Trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N120MB
1980 Gates Learjet 35A, c/n 307
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2 |
| Also Registered As |
N623KM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N120MB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N120MB
1980 Gates Learjet 35A, c/n 35-307
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 35-307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2B |
Aircraft
| Registration Number | N120MB |
| Current Status |
Owner
| Owner | Milton Bradley Company |
| Address |
, United States |
N120MB
Aerospatiale AS-350B Ecureuil, c/n 1793
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350B Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350B Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 1793 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N120MB |
| Mode S (ICAO24) Code | A054C7 |
| Certification Issued | 2004-03-16 |
| Last Action Taken | 2004-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FLIGHT OPERATIONS INTERNATIONAL INC |
| Address |
Sandy Valley, NV 89109 United States |
User Comments
Admin, 2005-12-05 05:00:00
Cancel Date: 09/01/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada