Aircraft N1212W Data
2
aircraft records found
N1212W
1994 Beech C90B King Air, c/n LJ-1381
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90B King Air Search all Beech C90B King Air |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1381 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1212W |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A1C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-11-03 |
Owner
| Owner | Two Drakes Air Llc |
| Address |
Charleston, South Carolina 29401 United States |
N1212W
1966 Piper PA-32-260 Cherokee Six, c/n 32-401
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-260 Cherokee Six Search all Piper PA-32-260 Cherokee Six |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 32-401 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1212W |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A1C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1976-09-21 |
| Air Worthiness Test | 1966-03-07 |
| Last Action Taken | 1977-03-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-25 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Portland, OR 97230 United States |
| Region | Northwest Mountain |