Aircraft N1217A Data
3
aircraft records found
N1217A
1992 Boeing 767-375F/ER, c/n 25865 l/n 430
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-375F/ER Search all Boeing 767-375F/ER |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 25865 |
| Line Number (L/N) | 430 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1217A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05AB7 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2016-12-08 |
Owner
| Owner | Atlas Air/Amazon Prime Air |
| Address |
, United States |
N1217A
1966 Bell UH-1H Iroquois, c/n 5466
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1H Iroquois Search all Bell UH-1H Iroquois |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 5466 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1217A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05AB7 |
| Certification Issued | 1996-10-07 |
| Last Action Taken | 1996-10-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-07-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHEASTERN EQUIPMENT CO SVCS |
| Address |
Augusta, GA 30901 United States |
N1217A
Piper PA-18-125, c/n 18835
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-125 Search all Piper PA-18-125 |
| Construction Number (C/N) | 18835 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1217A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05AB7 |
| Certification Issued | 1977-01-03 |
| Last Action Taken | 1993-01-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-02-24 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Gordon, NE 69343 |