Aircraft N1229A Data
2
aircraft records found
N1229A
1999 Boeing 767-306/ER, c/n 28884 l/n 738
Latest photos of N1229A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-306/ER Search all Boeing 767-306/ER |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 28884 |
| Line Number (L/N) | 738 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 246 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1229A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05EB4 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2017-06-21 |
Owner
| Owner | Atlas Air |
| Address |
, United States |
N1229A
1998 Cessna 208B Caravan I, c/n 208B0663
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Caravan I Search all Cessna 208B Caravan I |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 208B0663 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1229A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05EB4 |
| Certification Issued | 1998-04-30 |
| Last Action Taken | 1998-04-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-08-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC AERO INC |
| Address |
Greensboro, NC 274255408 United States |