Aircraft N122A Data
3
aircraft records found
N122A
1990 Dassault Falcon 900, c/n 88
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900 Search all Dassault Falcon 900 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 88 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett Airesearch TFE731-5AR-1C 4,500 lb st |
Aircraft
| Registration Number | N122A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05B20 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-12-29 |
Owner
| Owner | Affordable Equity Partners Inc. |
| Address |
Columbia, Missouri 65203 United States |
N122A
1957 Douglas DC-6B, c/n 45327
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6B Search all Douglas DC-6B |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 45327 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N122A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05B20 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1975-08-08 |
| Air Worthiness Test | 1974-12-03 |
| Last Action Taken | 1977-04-02 |
| Current Status | Crashed on August 27, 1978 |
| Registration Cancel Date | 2009-06-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | New World Air Charter Inc |
| Address |
New York, NY 10016 United States |
| Region | Eastern |
N122A
Chase Aircraft Co YC 122B, c/n 48-1370
Airframe Info
| Manufacturer | Chase Aircraft Co |
| Model | YC 122B Search all Chase Aircraft Co YC 122B |
| Construction Number (C/N) | 48-1370 |
| Number of Seats | 30 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N122A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05B20 |
| Certification Issued | 1957-04-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1969-05-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CAROLINA AIRCRAFT |
| Address |
Durham, NC 27702 |
| Region | Eastern |