Aircraft N1237V Data
3
aircraft records found
N1237V
Cessna 305F, c/n AR-2
Latest photos of N1237V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 305F Search all Cessna 305F |
| Construction Number (C/N) | AR-2 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental |
Aircraft
| Registration Number | N1237V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06238 |
| Certification Issued | 2006-08-04 |
| Last Action Taken | 2006-08-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dairy Air Llc |
| Address |
Ste 107 Santa Monica, CA 90405 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1237V
Cessna 402C, c/n 402C1011
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402C Search all Cessna 402C |
| Construction Number (C/N) | 402C1011 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1237V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06238 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N1237V
Cessna T-50, c/n 1528
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T-50 Search all Cessna T-50 |
| Construction Number (C/N) | 1528 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1237V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06238 |
| Certification Issued | 1952-08-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1964-07-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MIDDLEBURY FYLING CLUB INC |
| Address |
Middlebury, VT 05753 United States |
| Region | New England |