Aircraft N1240S Data
3
aircraft records found
N1240S
2006 Cessna 172S, c/n 172S10305
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10305 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1240S |
| Mode S (ICAO24) Code | A064F7 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-09-18 |
| Last Action Taken | 2006-08-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N1240S
1982 Beech B200C Super King Air, c/n BL-64
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200C Super King Air Search all Beech B200C Super King Air |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | BL-64 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1240S |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Windsong Aviation LLC , United States |
N1240S
1971 Schweizer SGS 2-33A, c/n 222
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | SGS 2-33A Search all Schweizer SGS 2-33A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 222 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1240S |
| Mode S (ICAO24) Code | A064F7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-06-07 04:00:00
Cancel Date: 03/02/1989
Reason for Cancellation: Unknown
Reason for Cancellation: Unknown