Aircraft N125GB Data
3
aircraft records found
N125GB
2011 Cirrus SR22T, c/n 0178
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22T Search all Cirrus SR22T |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 0178 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne Continental TSIO-550-K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N125GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A066DD |
| Last Action Taken | 2011-07-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-08-22 |
Owner
| Owner | Cirrus Design Corp |
| Address |
Duluth, MN 55811 United States |
| Region | Great Lakes |
N125GB
1998 Dassault Falcon 2000, c/n 76
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 76 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CFE738-1-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N125GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A066DD |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-04-18 |
Owner
| Owner | Falcon 2000-076 Llc |
| Address |
Wilmington, Delaware 19807 United States |
N125GB
1991 British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258217 l/n NA0470
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 258217 |
| Line Number (L/N) | NA0470 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
N800SV
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N125GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A066DD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-23 |
| Air Worthiness Test | 1992-02-18 |
| Last Action Taken | 2008-07-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Five Pennies Inc |
| Address |
Beverly Hills, CA 90212 United States |
| Region | Western-Pacific |