Aircraft N1277K Data
2
aircraft records found
N1277K
2008 Aero AT-4 LSA, c/n AT4-015
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | AT-4 LSA Search all Aero AT-4 LSA |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | AT4-015 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912ULS |
Aircraft
| Registration Number | N1277K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0710A |
| Certification Issued | 2008-08-29 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-19 |
| Last Action Taken | 2008-08-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Skyraider Aviation Inc |
| Address |
Erie, CO 80516 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User Comments
Admin, 2006-04-05 04:00:00
Cancel Date: 12/27/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Chile
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Chile
N1277K
2005 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1137
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 208B1137 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1277K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0710A |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-06-30 |
| Last Action Taken | 2005-07-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672151400 United States |