Aircraft N1283W Data
3
aircraft records found
N1283W
1975 Weatherly 201B, c/n 637
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 201B Search all Weatherly 201B |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 637 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1283W |
| Mode S (ICAO24) Code | A07440 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1985-03-19 |
| Air Worthiness Test | 1975-04-30 |
| Last Action Taken | 2003-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTH WELD AG INC |
| Address |
Platteville, CO 806510561 United States |
User Comments
Admin, 2006-04-18 04:00:00
Cancel Date: 09/30/2005
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
N1283W
Bell Benson CHALLENGER 2, c/n CH205951338
Airframe Info
| Manufacturer | Bell Benson |
| Model | CHALLENGER 2 Search all Bell Benson CHALLENGER 2 |
| Construction Number (C/N) | CH205951338 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N1283W |
| Mode S (ICAO24) Code | A07440 |
| Last Action Taken | 2010-10-06 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N1283W
Erc Wings Ltd CHALLENGER 2, c/n CH205951338
Airframe Info
| Manufacturer | Erc Wings Ltd |
| Model | CHALLENGER 2 Search all Erc Wings Ltd CHALLENGER 2 |
| Construction Number (C/N) | CH205951338 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N1283W |
| Mode S (ICAO24) Code | A07440 |
| Certification Issued | 2011-03-23 |
| Last Action Taken | 2011-03-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Erc Wings Ltd |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |