Aircraft N128V Data
3
aircraft records found
N128V
2001 Learjet 60, c/n 226
Latest photos of N128V
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 226 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada 305 SERIES |
| Also Registered As |
N596MC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N128V |
| Mode S (ICAO24) Code | A07345 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-22 |
| Air Worthiness Test | 2001-05-08 |
| Last Action Taken | 2011-03-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aeromax Aviation Holdings Llc |
| Address |
Warren, OH 44484 United States |
| Region | Great Lakes |
N128V
1952 Beech C-45H, c/n AF-771
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-45H Search all Beech C-45H |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | AF-771 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N128V |
| Mode S (ICAO24) Code | A07345 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-04-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N128V
Cessna CG-2, c/n 72
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Construction Number (C/N) | 72 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N128V |
| Mode S (ICAO24) Code | A07345 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1937-02-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |