Aircraft N130A Data
5
aircraft records found
N130A
1981 Gulfstream American Gulfstream III, c/n 322
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | Gulfstream III Search all Gulfstream American Gulfstream III |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 322 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Spey 511-8 |
Aircraft
| Registration Number | N130A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1981-05-00 |
| Registration Cancel Date | 1989-03-00 |
Owner
| Owner | American Can Co |
| Address |
, United States |
N130A
1981 Dassault Falcon 50, c/n 54
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 54 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N130A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1990-02-16 |
Owner
| Owner | Verochris Corp. |
| Address |
, United States |
N130A
1979 Beech A36, c/n E-1428
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | E-1428 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
PR-WRS
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A07B31 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1978-12-29 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-10-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WOOLIE ENTERPRISE INC |
| Address |
Oldsmar, FL 346774505 United States |
N130A
1968 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 34
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 506-8 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N130A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | American Can Company |
| Address |
New York City, New York United States |
N130A
Bell 412EP, c/n 36553
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Construction Number (C/N) | 36553 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A07B31 |
| Certification Issued | 2011-04-08 |
| Last Action Taken | 2011-04-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bell Helicopter Textron Inc |
| Address |
Fort Worth, TX 76177 United States |
| Region | Southwestern |