Aircraft N1310A Data
2
aircraft records found
N1310A
1967 Beech 35-C33, c/n CD-1105
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-C33 Search all Beech 35-C33 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | CD-1105 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1310A |
| Mode S (ICAO24) Code | A08141 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-11-12 |
| Air Worthiness Test | 1967-07-14 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hillsboro Flying Club |
| Address |
Portland, OR 97221 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1310A
Piper PA-18A Super Cub, c/n 18-1116
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A Super Cub Search all Piper PA-18A Super Cub |
| Construction Number (C/N) | 18-1116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1310A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |