Aircraft N1321A Data
2
aircraft records found
N1321A
2006 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1225
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 208B1225 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
YI-112
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N1321A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0851B |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-12-02 |
| Last Action Taken | 2007-11-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-11-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Baghdad, Iraq |
N1321A
1995 Boeing 767-306/ER, c/n 27957 l/n 587
Latest photos of N1321A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-306/ER Search all Boeing 767-306/ER |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 27957 |
| Line Number (L/N) | 587 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 351 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1321A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0851B |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2017-02-23 |
Owner
| Owner | Atlas Air - Amazon Prime |
| Address |
, United States |