Aircraft N1329K Data
2
aircraft records found
N1329K
1967 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5106
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 5106 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1329K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0863C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-09-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N1329K
1946 Luscombe 8A, c/n 4056
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4056 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1329K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0863C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-06-14 |
| Air Worthiness Test | 1956-04-21 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Antonio, TX 78248 United States |
| Region | Southwestern |