Aircraft N133K Data
3
aircraft records found
N133K
1994 Beech B200, c/n BB-1487
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | BB-1487 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
XT-IGB
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N133K |
| Mode S (ICAO24) Code | A08737 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-10 |
| Air Worthiness Test | 1997-08-08 |
| Last Action Taken | 2008-06-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 841112580 United States |
N133K
1955 Temco D-16A, c/n TTN-66 (NAV-4-48)
Airframe Info
| Manufacturer | Temco |
| Model | D-16A Search all Temco D-16A |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | TTN-66 (NAV-4-48) |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N133K |
| Mode S (ICAO24) Code | A08737 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-06-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dallas, TX 75214 |
| Region | Southwestern |
N133K
Halberstadt CL.II, c/n 2009-1
Latest photos of N133K
Airframe Info
| Manufacturer | Halberstadt |
| Model | CL.II Search all Halberstadt CL.II |
| Construction Number (C/N) | 2009-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N133K |
| Mode S (ICAO24) Code | A08737 |
| Certification Issued | 2010-11-30 |
| Last Action Taken | 2010-11-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Reno, NV 89511 United States |
| Region | Western-Pacific |