Aircraft N134A Data
2
aircraft records found
N134A
1952 Beech T-34A (A45) Mentor, c/n G-59
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A (A45) Mentor Search all Beech T-34A (A45) Mentor |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | G-59 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
52-7678
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N134A |
| Mode S (ICAO24) Code | A08A0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1978-05-12 |
| Air Worthiness Test | 1958-05-16 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Corvallis, OR 97330 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N134A
1942 Douglas DC-3 (C-47-DL), c/n 4727
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3 (C-47-DL) Search all Douglas DC-3 (C-47-DL) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 4727 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N134A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |