Aircraft N1406A Data
3
aircraft records found
N1406A
2008 Cessna 172R, c/n 17281504
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 17281504 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1406A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A5DB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-22 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-28 |
| Last Action Taken | 2008-08-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Weaver Aero International Inc |
| Address |
Moundridge, KS 67107 United States |
| Region | Central |
N1406A
1991 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11359
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 11359 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1406A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A5DB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1991-10-10 |
| Registration Cancel Date | 2005-04-22 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |
N1406A
1972 Schempp-Hirth Standard Cirrus, c/n 179
Airframe Info
| Manufacturer | Schempp-Hirth |
| Model | Standard Cirrus Search all Schempp-Hirth Standard Cirrus |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 179 |
| Number of Seats | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1406A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A5DB |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |