Aircraft N1412A Data
3
aircraft records found
N1412A
2012 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2412
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 208B2412 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1412A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A906 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-01-19 |
| Registration Cancel Date | 2017-02-16 |
Owner
| Owner | Gateway Air Center Incorporated |
| Address |
Merced, California 95341 United States |
N1412A
1991 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11370
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 11370 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1412A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A906 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-02-18 |
| Air Worthiness Test | 1992-02-25 |
| Last Action Taken | 2005-02-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FOKKER AIRCRAFT N1412A TRUST |
| Address |
1100 North Market St Wilmington, DE 198900001 United States |
User Comments
Admin, 2006-01-21 05:00:00
Cancel Date: 12/23/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil
N1412A
1951 Piper PA-22, c/n 22-322
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 22-322 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1412A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A906 |
| Certification Issued | 1977-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-08-01 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Mckeesport, PA 15133 |
| Region | Eastern |