Aircraft N1421K Data
2
aircraft records found
N1421K
2008 Cessna T182T, c/n T18208819
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208819 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N1421K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ACA3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-21 |
| Air Worthiness Test | 2008-02-18 |
| Last Action Taken | 2008-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fjb Flyers Llc |
| Address |
Scottsdale, AZ 85250 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1421K
1992 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11404
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 11404 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 105 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 651-54 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1421K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ACA3 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2004-09-29 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
DFW Airport, TX 75261 United States |