Aircraft N1423A Data
3
aircraft records found
N1423A
2007 Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG, c/n 41719
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC41-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 41719 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N1423A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ACE0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-16 |
| Air Worthiness Test | 2007-01-23 |
| Last Action Taken | 2009-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Headsight Inc |
| Address |
Bremen, IN 46506 United States |
| Region | Great Lakes |
N1423A
1992 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11406
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 11406 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1423A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ACE0 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-23 |
Owner
| Owner | American Airlines Inc |
| Address |
DFW Airport, TX 75261 United States |
N1423A
Piper PA-22, c/n 22-337
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22-337 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1423A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ACE0 |
| Certification Issued | 1967-02-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1969-11-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mercer, ND 58559 |
| Region | Great Lakes |