Aircraft N1427A Data
2
aircraft records found
N1427A
1996 Boeing 767-306, c/n 28098
Latest photos of N1427A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-306 Search all Boeing 767-306 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 28098 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 351 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AD6C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-04-01 |
Owner
| Owner | Amazon Prime Air |
| Address |
, United States |
N1427A
1992 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11412
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 11412 |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 650-15 |
Aircraft
| Registration Number | N1427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AD6C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-11-09 |
| Air Worthiness Test | 1993-01-25 |
| Last Action Taken | 2005-11-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-05-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FOKKER AIRCRAFT N1427A TRUST |
| Address |
1100 N Market St Wilmington, DE 198900001 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-23 04:00:00
Cancel Date: 05/04/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil