Aircraft N1433W Data
2
aircraft records found
N1433W
1969 Bell 206A, c/n 377
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A Search all Bell 206A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 377 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N1433W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B0AB |
| Current Status | Exported to Indonesia |
| Delivery Date | 1969-04-03 |
| Registration Cancel Date | 1971-06-21 |
Owner
| Owner | Arizona Helicopters Incorporated |
| Address |
Scottsdale, Arizona 85254 United States |
N1433W
Aérospatiale SA-341F Gazelle, c/n 1433
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-341F Gazelle Search all Aérospatiale SA-341F Gazelle |
| Construction Number (C/N) | 1433 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Astazou IIIA |
| Also Registered As |
1433
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N1433W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B0AB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-03-21 |
Owner
| Owner | Theodore R. Wright Enterprises Incorproated |
| Address |
Whitefish, Montana 59937 United States |