Aircraft N1439A Data
5
aircraft records found
N1439A
1997 Boeing 767-33A/ER, c/n 28495 l/n 643
Latest photos of N1439A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-33A/ER Search all Boeing 767-33A/ER |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 28495 |
| Line Number (L/N) | 643 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1439A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B169 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2017-11-07 |
Owner
| Owner | Atlas Air |
| Address |
, United States |
N1439A
1993 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11434
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 11434 |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY MK 610-8 |
Aircraft
| Registration Number | N1439A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B169 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-01-28 |
| Air Worthiness Test | 1993-03-24 |
| Last Action Taken | 2002-01-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-03-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AIRLINES INC |
| Address |
Dfw Airport, TX 75261 United States |
N1439A
1969 Beech 36, c/n E-171
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 36 Search all Beech 36 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | E-171 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
ZS-FSR
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1439A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B169 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1969-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR CAPITAL INTERNATIONAL INC |
| Address |
Augusta, KS 67010 |
| Region | Central |
N1439A
Cessna 172R, c/n 17281358
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Construction Number (C/N) | 17281358 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1439A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B169 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2007-01-29 |
| Last Action Taken | 2007-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-04-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
3512 N Webb Rd Wichita, KS 67226 United States |
N1439A
Piper PA-22-135, c/n 22-550
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Construction Number (C/N) | 22-550 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1439A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B169 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1967-05-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Managua, Nicaragua |