Aircraft N1459A Data
3
aircraft records found
N1459A
2001 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1459
Latest photos of N1459A
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 1459 |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 611SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1459A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B8D7 |
| Certification Issued | 2010-09-15 |
| Last Action Taken | 2010-09-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | G1459 Leasing Llc |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33309 United States |
| Region | Southern |
N1459A
1993 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11479
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 11479 |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 650-15 |
| Also Registered As |
HK-4443
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1459A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B8D7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1993-12-14 |
| Last Action Taken | 2005-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FOKKER AIRCRAFT N1459A TRUST |
| Address |
1100 N Market St Wilmington, DE 19890 United States |
N1459A
Piper PA-22, c/n 22-365
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22-365 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1459A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B8D7 |
| Certification Issued | 1966-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-06-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fort Wayne, IN 46806 |
| Region | Great Lakes |
User Comments
Admin, 2006-09-18 04:00:00
Cancel Date: 06/28/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Colombia