Aircraft N1464A Data
2
aircraft records found
N1464A
2006 Cessna 172S, c/n 172S10431
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10431 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1464A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BBDF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-03-12 |
| Last Action Taken | 2007-03-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-04-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N1464A
1994 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11490
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 11490 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1464A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BBDF |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2004-03-01 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank NW NA Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT United States |