Aircraft N1468A Data
2
aircraft records found
N1468A
2007 Cessna 172S, c/n 172S10445
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10445 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
ZK-ZDM
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1468A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BC6B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-03-08 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Stargate Holdings Llc |
| Address |
Lapeer, MI 48446 United States |
| Region | Great Lakes |
N1468A
1994 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11501
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 11501 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
Aircraft
| Registration Number | N1468A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BC6B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1994-04-08 |
| Last Action Taken | 2003-10-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-02-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |