Aircraft N1473K Data
3
aircraft records found
N1473K
2007 Columbia Aircraft Mfg LC-41-550FG Columbia 400, c/n 41773
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC-41-550FG Columbia 400 Search all Columbia Aircraft Mfg LC-41-550FG Columbia 400 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 41773 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N1473K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BF7C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-10-14 |
| Air Worthiness Test | 2007-07-21 |
| Last Action Taken | 2008-10-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Alliance Equipment Leasing Llc |
| Address |
Woodstock, GA 30189 United States |
| Region | Southern |
N1473K
1994 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11515
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 11515 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 105 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1473K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BF7C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-04-26 |
| Air Worthiness Test | 1994-06-02 |
| Last Action Taken | 2004-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N1473K
1946 Luscombe 8A, c/n 4200
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4200 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1473K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BF7C |
| Certification Issued | 1964-04-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-18 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Mt Vernon, OH 43050 |
| Region | Great Lakes |