Aircraft N147K Data
2
aircraft records found
N147K
1978 Beech 200 Super King Air, c/n BB-403
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | BB-403 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N147K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BD92 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N147K
1975 Cessna 182P, c/n 18264068
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182P Search all Cessna 182P |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 18264068 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N147K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BD92 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-30 |
| Last Action Taken | 2010-04-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New Iberia, LA 70560 United States |
| Region | Southwestern |