Aircraft N1490W Data
2
aircraft records found
N1490W
1976 Piper PA-28-181, c/n 28-7690282
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 28-7690282 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1490W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0C68C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-10-16 |
| Air Worthiness Test | 1976-04-19 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Norcross, GA 30071 United States |
| Region | Southern |
N1490W
1969 Bell 47G-4A, c/n 7683
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-4A Search all Bell 47G-4A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 7683 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1490W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0C68C |
| Certification Issued | 1970-02-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-11-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER CO |
| Address |
Ft Worth, TX 76101 |
| Region | Southwestern |