Aircraft N1508V Data
3
aircraft records found
N1508V
1974 Cessna 172M, c/n 172-63636
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 172-63636 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2D |
| Also Registered As |
G-BSOG
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1508V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CDB3 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-07-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1508V
1944 Consolidated Vultee PBY-5A, c/n 44-34082
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | PBY-5A Search all Consolidated Vultee PBY-5A |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 44-34082 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1508V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CDB3 |
| Certification Issued | 1954-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-12-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EASTERN AIRCRAFT SALES CORP |
| Address |
New York, NY 10004 |
| Region | Eastern |
N1508V
Air Tractor AT-502, c/n 502-0144
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-502 Search all Air Tractor AT-502 |
| Construction Number (C/N) | 502-0144 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1508V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CDB3 |
| Certification Issued | 1992-11-19 |
| Last Action Taken | 1998-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-02-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Muleshoe, TX 79347 United States |