Aircraft N150K Data
3
aircraft records found
N150K
2011 Quest Kodiak 100, c/n 100-0051
Airframe Info
| Manufacturer | Quest |
| Model | Kodiak 100 Search all Quest Kodiak 100 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 100-0051 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N150K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CB10 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-24 |
| Air Worthiness Test | 2011-05-27 |
| Last Action Taken | 2011-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jackson 50 Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N150K
1982 Dassault Falcon 50, c/n 108
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 108 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N150K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CB10 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-02-07 |
| Air Worthiness Test | 2002-02-07 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Koch Leasing Co Llc |
| Address |
Wichita, KS 67220 United States |
| Region | Central |
N150K
1946 Erco 415C, c/n 2126
Airframe Info
| Manufacturer | Erco |
| Model | 415C Search all Erco 415C |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 2126 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N150K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CB10 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |