Aircraft N1523V Data
2
aircraft records found
N1523V
1974 Cessna 172M, c/n 17263644
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 17263644 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1523V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D472 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-11-29 |
| Air Worthiness Test | 1974-07-27 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Oshkosh, WI 54901 United States |
| Region | Great Lakes |
N1523V
1960 Kaman K-16B, c/n 1178
Airframe Info
| Manufacturer | Kaman |
| Model | K-16B Search all Kaman K-16B |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1178 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T58-2A turboprops |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1523V |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | New England Air Museum |
| Address |
Bradley International Airport Windsor Locks, CT 06096 United States |