Aircraft N1547V Data
2
aircraft records found
N1547V
1980 Sikorsky S-76A, c/n 760094
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 760094 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1547V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DC6C |
| Certification Issued | 1981-02-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-05-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | OFFSHORE LOGISTICS |
| Address |
Lafayette, LA 70501 |
| Region | Southwestern |
N1547V
1952 De Havilland Canada DHC-2 Beaver MK.1, c/n 252
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver MK.1 Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver MK.1 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 252 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
| Also Registered As |
N9LB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1547V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |