Aircraft N1556S Data
2
aircraft records found
N1556S
2007 Cessna T182T, c/n T18208784
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208784 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1556S |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DFFD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-10 |
| Last Action Taken | 2007-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-04-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN KING AIR FERRIES INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N1556S
1989 Beech 2000A Starship, c/n NC-6
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship Search all Beech 2000A Starship |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | NC-6 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N1556S |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DFFD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-09-22 |
| Air Worthiness Test | 1990-08-06 |
| Last Action Taken | 2005-04-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORPORATION |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
User contributed data
| Model | 2000A Starship (NOT a Super King Air!!) (by Ingo Warnecke on 2012-01-14 18:34:09) |
| Model | 2000A Starship (by Ingo Warnecke on 2012-01-28 20:49:24) |