Aircraft N1556V Data
2
aircraft records found
N1556V
1976 Cessna R172K, c/n R1722201
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | R1722201 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1556V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E000 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-29 |
| Air Worthiness Test | 1976-12-23 |
| Last Action Taken | 2008-06-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mooresville, NC 28115 United States |
| Region | Eastern |
N1556V
1944 Douglas C-54A Skymaster, c/n 10380
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-54A Skymaster Search all Douglas C-54A Skymaster |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 10380 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2000 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1556V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E000 |
| Certification Issued | 1955-12-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1957-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR WORLD LEASES INC |
| Address |
Jersey City, NJ 07302 |
| Region | Eastern |